MINI SŁOWNIK (CO JEST CO)

PŁYTA MDF – płyta, którą uzywa się do produkcji drzwiczek (pcv, lakierowanych, fornirowanych). Jest to idealnie sprasowana masa papierowa, na której mozna wyfrezować (wyrzeźbić) wzór drzwiczek. Na czym polega przewaga płyty mdf nad drewnem w uzyciu jej jako materiału bazowego do produkcji drzwiczek? Płyta MDF w przeciwieństwie do drewna nie pracuje, w związku z czym na powierzchni drzwiczek nie pojawią się pęknięcia i zniekształcenia. Płyta MDF jest materiałem naturalnym, ekologicznym, pochodną drewna.

PŁYTA WIÓROWA – płyta, którą uzywa się do produkcji blatów zarówno laminowanych jak i kompozytowych. Podobnie jak MDF jest materiałem naturalnym.

PŁYTA MELAMINOWA (LAMINOWANA) - płyta melaminowa jest to podstawowy produkt dla branzy meblarskiej, wykorzystywany do produkcji korpusów szafek, a często tez frontów meblowych. Nasze korpusy są produkowane z płyt melaminowych o grubości 18 mm.

W bardziej ekskluzywnych kuchniach, elementy widoczne szafek (boki, półki etc.) wykonane są zazwyczaj z tego samego materiału co fronty. Płyta melaminowa powstaje w wyniku zaprasowania filmu dekoracyjnego nasyconego zywicami mocznikowymi i melaminowanymi na płytę wiórową lub (rzadziej) płytę MDF.

KLEJONKA DREWNIANA – drobne lub większe kawałki drewna, które tworzą większą całość (blat stołu, parapet, ramkę drzwiczek). Drewno w formie klejonki pracuje mniej, niz zwykłe. Tworzy ładny wzór blatu stołu.

FOLIA PCV – materiał, który się stosuje do produkcji drzwiczek – nakleja się go na płytę MDF Jest to najtańszy materiał. Moze mieć wzór drewna lub jakiś inny. Folię nakleja się na wyfrezowany wzór drzwiczek pionowo lub poziomo. Stąd wynika olbrzymia ilość kombinacji (40 rodzajów frezów x 40 kolorów folii x 2 mozliwości układu wzoru folii)

LAMINAT – wyjątkowo trwały i odporny materiał, który stosuje się na wierzch blatów (nakleja na płytę wiórową). Cena laminatu i jego wytrzymałość zalezy od jego grubości. Dobry i wytrzymały laminat oznaczany jest jako HPL (taki, jaki my stosujemy) i ma 0,8 mm grubości:
  • Blaty laminowane są podstawową technologią stosowaną w kuchniach ze względu na przystępne ceny, wysoką wytrzymałość i piękne  dekory z naszej oferty (ponad 150 motywów do wyboru).
  • Laminaty imitują drewno, kamień, występują takze jednolitych wybarwieniach.
  • Blaty z laminatu mogą być zaoblone (zaokrąglone na prostych odcinkach), zakończone listwą PCV, laminatem pod kolor, listwą aluminiową itd.
  • Blaty mogą być w grubości 3, 4, 5, 6 cm lub nawet grubsze.
  • Laminat, naklejony na płytę 10 mm stosuje się takze jako panel ścienny zamiast kafelków w kuchni.

KOMPOZYT – ekskluzywny materiał (corian, rausolid, staron) na blaty, parapety oraz inne elementy wnętrz, który nakleja się na płytę wiórową, a potem poleruje. Blaty kompozytowe, to najprościej mówiąc blaty, które nie mają łączeń i które mogą być zintegrowane ze zlewem. Są wyjątkowo odporne na wodę, mozna je polerować, w razie potrzeby po kilku latach uzywania. Nalezą do najdrozszej grupy produktów.

FORNIR – cienkie płaty drewna, które nakleja się na płytę MDF. Materiał naturalny. Forniry dzielimy na polskie (dąb, buk, olcha, czereśnia) i egzotyczne (venge, zebrano, palisander, heban...), naturalne (ścinane bezpośrednio z kłody drewna) i rekonstruowane (uzyskiwane poprzez poprzeczne ścięcie ułozonych w konkretny wzór płatów drewna). Forniry naturalne mają unikatowy wzór, rekonstruowane – powtarzalny. Fornir ma tę przewagę nad drewnem - masywem, ze nie pracuje, zastosowany na duzą powierzchnię.

LAKIER – drzwiczki lakierowane mozna wybarwić na 10 000 kolorów, w macie, półpołysku, połysku, lub perle, mogą być nawet polerowane. Czyli mozemy mieć praktycznie dowolny kolor kuchni. Drewno barwimy lakierami transparentnymi, które uwydatniają jego piękno i układ słoja.

MASYW – po prostu drewno, takze w formie klejonki, występuje jako ramka drzwiczek, blat i nogi stołu, parapet, ozdobna krateczka itp.

BLUM – producent okuć. Produkuje systemy ekskluzywne, wśród których są najbardziej elitarne serie. Róznice cen pomiędzy nimi są znaczne i mają decydujący wpływ na całokształt wyceny mebli

BLENDA- Listwa maskująca przestrzeń między ścianą a ostatnią szafką. Umożliwia  pełne otwarcie drzwi szafki ostatniej w szeregu, znajdującej się przy ścianie. Może być blenda korpusowa (z materiału i w kolorze takim jak korpus lub blenda frontowa (z materiału i w kolorze takim jak front).

COKÓŁ -najniższa przypodłogowa część szafki stojącej. W szafkach, których konstrukcja opiera się na bocznych ścianach (bez nóg), pełnił funkcję stabilizującą. 

CARGO- metalowy stelaż z koszami drucianymi wysuwany z szafki lub obrotowy, stanowiący alternatywę dla półek lub szuflad w szafce. Może służyć do przechowywania garnków lub produktów spożywczych

KORPUS- konstrukcyjna część szafki, obejmująca boki, wieniece, półki i szuflady, czyli wszystko to, co schowane jest za frontem. Przeważnie wykonany jest z płyty wiórowej laminowanej, w kolorze do wyboru niezależnie od programu i koloru frontu

LISTWA PRZYSCIENNA-Wykończenie miejsca, w którym blat styka się ze ścianą. Zapobiega ewentualnemu podciekaniu płynów oraz przedostawaniu się zanieczyszczeń za blat, ponieważ jest trwale połączona z blatem

LISTWA WIĘCZĄCA-listwa okalająca szafki górne. Może być górna lub dolna.

SZUFLADA Z PEŁNYM WYSÓWEM-Szuflada, która wysuwa się do końca – użytkownik ma pełen wgląd od góry do jej
design by LEMONPIXEL.pl